AKTUALITY
Kromě mnohého jiného se tyto webové stránky věnují aktualitám z oblasti bezdomovectí prostřednictvím blogování.
BUDEME BYDLET NEBO NE?
duben 2025
To, že v Česku žije tisíce lidí na okraji společnosti v bytové nouzi, není žádnou novinkou. Ministerstvo pro místní rozvoj tento deficit zaznamenalo a pracuje na novém zákoně, který by mohl tento problém řešit nebo alespoň redukovat. Platnost zákona se plánuje od poloviny roku 2025. Netýká se ovšem pouze lidí bez domova, ale jde i o rodiny s dětmi a seniory, kteří počítají každou korunu a rozdíl mezi příjmy a výdaji bývá žalostný. Vznik tohoto zákona by měl pomoct 84% českého obyvatelstva. Ale co těch zbylých 16%? Těch ostatních se tento zákon týkat nebude?
Letos na jaře se o tomto zákoně hlasovalo a ani při třetím čtení neprošel. Co do té doby budou dělat děti, senioři, osamělé matky a další rizikové skupiny ohrožené sociálním vyloučením? Musí totiž počkat a do té doby, než se rozhodne, skončí třeba bez přístřeší odkázáni na dobrotu a ochotu charitativních a nestátních neziskových organizací. Již se o tom rokuje tři roky a v poslanecké sněmovně se nemohou dohodnout o takové zásadní věci. Na vině jsou totiž neshody týkající se pozměňovacích návrhů ohledně příjmového stropu a zkrácení asistence v bydlení. Je tak těžké se domluvit a vyhnout se zbytečné byrokracii? Můžeme jenom doufat, že až bude před dalšími volbami, něco se v politicích hne a postaví se tomu čelem.
saj
FILOZOFIE HOUSING FIRST
únor 2025
Některá řešení bydlení pro lidi bez domova se pomalu stávají minulostí. Díky projektu Housing First bude již na prvním místě bydlení a ne nutnost nejprve splnit podmínky v podobě zaměstnanosti, splacení dluhů nebo vyřešení psychického a zdravotního stavu. Housing First k nám přišel z Ameriky a pomalu a úspěšně se u nás s většími i menšími úspěchy zabydluje. Housing First je součástí projektu Housing Led a specializuje se na ty nejpotřebnější.
Tuto myšlenku vyvinul v devadesátých letech Američan Dr. Sam Tsemberis a tím vytvořil úspěšný nástroj pro řešení bezdomovectví. Tento projekt je zacílen na lidi bez domova, kteří se vyznačují velkou problémovostí a někdy je těžké věřit, zdali je možné jejich situaci řešit. Díky tomuto projektu existuje ale velké procento těch, kteří se z bahna bezdomovectví vymanili a žijí plnohodnotný život se střechou nad hlavou. Charakteristickým rysem těchto lidí je špatný zdravotní stav, závislost na návykových látkách nebo vážná psychická nemoc. Díky šanci na bydlení a podpoře sociálních pracovníků a dalších odborníků se časem zapojí do společnosti ku prospěchu svému i druhých.
saj
PROSINCOVÁ KONFERENCE HOUSING FIRST A JAKÉ JSOU VIZE DO BUDOUCNA
leden 2025
Není novinkou, že u nás již delší dobu funguje projekt Housing First, který si vytyčil za cíl pomáhat s bydlením sociálně znevýhodněným jedincům. V prosinci minulého roku se tento projekt dočkal v Praze první dvoudenní konference. Na festival přišlo více než 150 lidí. Svojí návštěvou setkání poctila expertka Heidi Walter z kanadské organizace A Way Home Canada a online se připojila další osobnost Juha Kahila z finské organizace Y-Säätio. Témata konference byla různorodá. Mezi nimi vyjmenujme třeba trauma citlivého přístupu, participace obyvatel v bytové nouzi, multidisciplinární týmy, Housing First jako řešení bytové nouze v rámci obcí atd.
Housing First je fenomén, který by mohl pomoct ukončit nebo alespoň usměrnit bezdomovectví. Toho bude možné dosáhnout díky práci odborníků a týmů s dobrými zkušenostmi v praxi nebo i při výzkumu. Pro projekt je zásadní, aby mu vyšla vstříc legislativa a vyřešilo se nezávislé financování, protože každý člověk má právo na domov.
saj
KULINÁŘSTVÍ KUCHAŘEK BEZ DOMOVA ZNOVU OTEVŘENO
únor 2024
Sociální podnik pro ženy bez domova tzv. "Kuchařky bez domova" si musel s prezenčními pohoštěními dát přestávku. Musel připravovat a dodávat své menu online. Snad za to mohl Covid nebo světová finanční krize? Ať je to jakkoliv, na začátku roku 2024 se Kuchařky dočkaly znovuotevření svého veganského kulinářství.
Menu a program večera byl barvitý a bohatý. Účastníci akce si mohli pochutnat na hlívovém guláši nebo na vynikajících kulatých bulkách s různými druhy výtečných pomazánek. Na pultě nechyběly sladkosti a další dobroty. Na zapití těchto dobrůtek byly připraveny lahodné nápoje jako svařák, freshe, káva, limonády apod.
Akci oživily muzikantky bez domova, které se obě jmenují Jany. První Kuchařka Jana s trémou, ale s citem zarepovala. Druhá Kuchařka Jana bravurně zahrála na klávesy, které dostala od charity darem. Jako zlatý hřeb večera zazpívala písničkářka, herečka a tanečnice Zuzana Pelikánová. Měly přijít i jiné muzikantky. Dvě z nich bohužel onemocněly a proto nepřišly.
Událost dopadla nad očekávání. Večer byl plný radosti a veselí, ačkoliv se na malém prostoru těsnal rekordní počet lidí. Vypadá to, že byl pokořen Gunessův rekord, kdy se ve stejnou dobu nacházel největší počet osob na nejmenší ploše.
saj
ALKOHOL A DROGY V BEZDOMOVECKÉM SVĚTĚ
leden 2024
Nejčastější návykovou látkou u žen bez domova je alkohol, který bývá příčinou i důsledkem bezdomovectví. Alkohol je častější u starších žen a drogy se vyskytují častěji u mladší generace. Život na ulici nezřídka vede obvykle k větší konzumaci alkoholu. Zároveň dlouhodobé a nadměrné pití alkoholu bývá často příčinou různých poruch. Některé ženy někdy alkohol omezí – a to např. z důvodu nedostatku financí nebo. Omezení alkoholu si mnohdy vyžádá zdravotní komplikace nebo obavy z ještě větších problémů. Na abstinenci mají vliv také odstrašující příklady alkoholiků bez domova.
Na druhé straně, jak již bylo řečeno, závislost na drogách je častější u mladších žen. Při užívání drog bývá propad na ulici daleko rychlejší. Zajímavé je zmínit tři fáze procesu vedoucí k propadu na ulici v důsledku drog. První fáze je typická ztrátou zaměstnání, nedostatek financí, ztráta podpory rodiny a přátel. Druhá fáze se vyznačuje přeměnou sociální sítě jejich života a stýkají se především s lidmi spojenými s drogami – tedy konzumenty drog a dealery. Ve třetí fázi se narkoman dostává na ulici mezi bezdomovce, kteří také požívají buď drogy nebo alkohol.
Závěrem k problematice
závislostí je nutné shrnout, že u starších žen je častější závislost na
alkoholu a u mladších žen jsou to drogy. Nejčastější narkotika jsou pervitin,
heroin, kokain, marihuana, Subutex, metadon, toluen, ředidla a další moderní
syntetické drogy. Existuje ale celá řada žen na ulici, které návykové látky neužívají.
saj
MENSTRUACE A ŽENY BEZ DOMOVA
červenec 2023
Zásadní problém u žen v nouzi bývá každý měsíc menzes. Ženy bez domova bojují s potřebou osobní hygieny a gynekologickými problémy. Hovoří se o tzv. menstruační hygieně. Nedostatek menstruační hygieny vede často k infekcím močových cest a kvasinkovým infekcím a vulvální kontaktní dermatitidě. Tato onemocnění bývají často důsledkem absence možnosti konat menstruační hygienu – a to často i během menstruace. Další zásadní problém spojený s menstruací jsou obtíže při obstarávání vložek či tamponů. Také se setkáváme s potížemi ohledně mytí a výměny menstruačních výrobků a s udržováním čistoty spodního prádla.
Specifickým tématem je tzv. menstruační politika, pomocí níž by se mohl zlepšit přístup k menstruačním produktům u žen v nouzi. Jedním z možných řešení je bezplatné poskytování menstruačních produktů v různých sociálních institucích. Další účinné řešení má být školení zaměstnanců ohledně menstruační hygieny v sociálních službách pro lidi bez domova. Důležité je také přehodnocení distribučních strategií v azylových domovech, popř. jiných pracovišť poskytujících sociální služby pro lidi v nouzi.
saj
POULIČNÍ PERIODIKA V ROZVOJOVÝCH ZEMÍCH
červen 2023
Z mnoha latinskoamerických pouličních časopisů lze zmínit např. časopis a organizaci Al Margen. Společnost Al Margen je sociální organizace, jež se snaží podporovat sociální práci a začleňování a s tím související právní otázky. Kromě pouličního časopisu tato organizace udržuje webovou stránku a propaguje týdenní rozhlasový program. V Asii a Africe fungují v omezeném rozsahu pouliční časopisy v rámci sítě The Big Issue. Pouličních časopisů je tu poskrovnu a jejich aktuální situace působí neutěšeně a zanedbaně. Tvůrci asijských a afrických pouličních časopisů mají tudíž před sebou ještě dlouhou cestu.
saj
JAK ŘEŠÍ BEZDOMOVECTVÍ V MAĎARSKU?
květen 2023
V Budapešti "vyřešili" problém s bezdomovci tak, že jim zakázali žít ve veřejných prostorách, tj. v podjezdech, pod mosty, na dětských hřištích, v centru města, při památkách apod. Kdo by tento zákaz porušil, byl by pokutován nebo dokonce uvězněn. Tento zákaz se vztahuje k ochraně veřejného pořádku, bezpečnosti, zdraví a kulturních hodnot. Organizaci spojených národů se toto maďarské řešení bezdomovectví nelíbí. Podle Ústavy je požadováno slušné bydlení a přístup k veřejným službám pro všechny.
Maďarsko má i jiná řešení života lidí bez domova. Těmto lidem je poskytováno nouzové ubytování a školení. Politika pro chudé v Maďarsku má tendenci se do budoucna zlepšovat, ale k lepšímu řešení je ještě dlouhá cesta.
saj
VEGANSKÉ LAHŮDKÁŘSTVÍ OD KUCHAŘEK BEZ DOMOVA
duben 2023
Organizace Homelike, která je záštitou Kuchařek bez domova, rozjíždí nový krásný projekt. Kuchařky bez domova otevřou veganské lahůdkářství. I když tyto znevýhodněné ženy byly nuceny na podzim minulého roku zavřít své bistro, nevzdávají se.
Ačkoliv již bistro nefunguje, našla se jiná cesta. Jedná se o veganské cateringy, které umožňují ženám bez domova pracovat. Je zde však jeden aktuální problém, se kterým se plánované veganské lahůdkářství bude muset vyrovnat. Jsou to chybějící prostory pro jeho činnost. Dále chybí prostředky na kávovar, vitríny, drobné vybavení a samozřejmě mzdy.
Pokud se lahůdkářství poštěstí otevřít, plánuje se slavnostní otevření, kde nebudou chybět chlebíčky, saláty a další veganské speciality.
saj
ZACHRAŇ JÍDLO PRO LIDI V NOUZI
březen 2023
Na světě je další zajímavý projekt – Oběd v nouzi. V rámci ekologického projektu Zachraň jídlo, jež usiluje o neplýtvání jídlem a tím šetří naše životní prostředí, se usiluje o záchranu jídla a záchranu lidí v nouzi. Zbylá jídla z jídelen či fastfoodů se nabízejí lidem v nouzi. Zabijí se tak dvě mouchy jednou ranou. Uspoří se energie a peníze při přípravě jídla a zároveň se nasytí lidé v nouzi.
Obědy v nouzi byly
poskytnuty neziskovkám Naděje, Jako doma, Armáda spásy, Azylový dům
sv. Terezie a Farní charita Praha. Zúčastnily se i známé tváře – a to Hana
Michopulu a Jitka Nováčková. Podařilo se zachránit 162 obědů oproti plánované
stovce. Akce upozornila veřejnost a média o možnosti darování jídla. Díky Obědu
v nouzi byla odstartována sbírka na pilotní projekt týkající se darování
jídla.
saj
DARUJME PRO LIDI V NOUZI
únor 2023
Zima ještě nekončí a podle předpovědi počasí nás ještě čekají mrazy, a proto je stále možné podpořit lidi na ulici prostřednictvím projektu darujme.cz. Lidé z široké veřejnosti si mohou předplatit tzv. solidární vouchery. Pomůžeme tím člověku bez domova lépe se vyrovnat s jeho tíživou situací. Vouchery lze koupit ve vybraných pohostinstvích - tzv. solidárních podnicích nebo i online.
I ten nejmenší finanční obnos umožní stravování, oblečení, popř. kulturní vyžití apod. V rámci projektu jsou poskytovány drobné služby nejen lidem v nouzi - a to zdarma.
V současnosti existuje 17 pražských solidárních podniků. Spolupracuje se
s Armádou spásy, neziskovkami Naděje, Fokus, Charita atd. Projekt je
součástí mezinárodního fenoménu The Chime a přesahuje do různých zemí jako jsou
Francie, Belgie, Španělsko, Spojené státy a Kanada.
saj
PSYCHICKÉ ZVLÁŠTNOSTI U LIDÍ BEZ DOMOVA
leden 2023
U lidí bez domova je průvodním jevem tzv. psychosociální selhání. Snižují se jejich schopnosti a volní vlastnosti. Vytrácí se u nich postupně sebeovládání, odolnost a vytrvalost. Jsou u nich saturovány základní životní potřeby. Rezignují, jsou apatické a mají často depresivní stavy. Objevuje se u nich absence jistoty, bezpečí a nízké sebevědomí a sebeúcta. Jejich život je centralizován na přítomnost. Bezdomovci mívají často psychické problémy. Bývá nezřídka ohroženo jejich psychické zdraví. Kromě nejrůznějších závislostí může člověka na ulici postihnout řada duševních poruch: depresivní a úzkostné poruchy, sebevražedné jednání, posttraumatická stresová porucha, schizofrenie apod.
Mohlo by se zdát, že lidi bez domova
musí mít nutně psychické problémy. Někdy se stane, že jsou v azylovém domě
lidé s psychickou poruchou zastoupeny ve větším množství než relativně psychicky
odolné ženy. Na druhé straně mnozí si v nouzi váží života. Tato úcta
k životu často pramení z víry v Boha.
saj
NOCLEŽENKY STÁLE JSOU
listopad 2022
Pomoc lidem bez domova mívá mnoho podob. Jednou z možností je koupit si tzv. nocleženku, která byla vytvořena v rámci Armády spásy. Kdo koupí nocleženku za 100 Kč, umožní jednomu člověku v nouzi nejen jednu noc v teple. V této službě je zahrnuta polévka s pečivem, možnost vykonat osobní hygienu. Součástí je základní zdravotní péče a pomoc sociálního pracovníka. Člověk v nouzi tak získává takový odrazový můstek do nového života a k návratu k normálnímu fungování.
Nocleženka může být pojata i jako dárek, kdy obdarovaný získá jakýsi dárkový certifikát na památku. Tímto způsobem lez udělat radost nejen lidem na ulici, ale také obdarovanému člověku, který získá vzpomínkový certifikát.
saj
DOMÁCÍ NÁSILÍ VEDOUCÍ K BEZDOMOVECTVÍ
říjen 2022
Jedním z důvodů, proč zvláště ženy a dívky opouštějí rodinu nebo partnera, se jeví celospolečenský problém - domácí násilí. Domácí násilí může mít mnoho podob. Hovoříme jak o fyzickém, sexuálním nebo psychickém násilí. Podrobněji lze dělit násilí do následujících forem:
- tělesné násilí; např. facky, strkání, kopance, škrcení, poranění nožem, svazování, pálení cigaretou apod.
- slovní napadání; např. nadávání, urážení, ponižování, hrozby apod.
- sociální nátlak; např. izolace, bránění kontaktu s okolím, omezování pohybu apod.
- ekonomické omezování; např. zákaz pracovat, finanční izolace a závislost, ničení majetku apod.
- sexuální týrání; např. znásilnění, nucení k prostituci a k sexuálním praktikám apod.
- psychické násilí; např. ponižování, výhrůžky, kritizování, nadávky, křičení, zahanbování, ignorace apod.
Ženy, které zažily domácí násilí, nezřídka opouští domov a pobývají nejen na ulici, ale hledají i útočiště v azylových domech a jiných zařízeních pro ženy v sociální nouzi. Azylový dům mnoho klientek vidí jako jakousi paralelu k jejich soužití s problémovým partnerem. Jejich nevyřešená situace a závislost na sociální podpoře státu jim aktuálně nedovoluje jinou variantu řešení.
Domácí násilí je nepochybně spjato
s diskriminací žen. Každá žena potřebuje bezpečný a spokojený život. A
proto v případě týrání není na místě, aby setrvávala v násilném
vztahu. Nejprve je ale třeba, aby si žena uvědomila svůj problém a tím předešla
případné sociální nouzi a v krajních mezích životu bez domova.
saj
DALŠÍ VLNA MILOSTIVÉHO LÉTA
září 2022
Velký počet lidí bez domova bývá zasažen dluhovou pastí, ze které je těžko uniknout. Jedno z efektivních řešení nabízí vládní projekt - tzv. Milostivé léto. Tento rok byla znovu vyhlášena tato oddlužovací akce. Letos akce trvá od 1. září do 30. listopadu 2022. Mnoha lidem tak bude odpuštěn dluh při zaplacení poplatku 1815 Kč.
Dlužník ovšem musí splňovat určité podmínky. Musí být fyzickou osobou. Jeho exekuce byla zahájena před 28. říjnem 2021. Věřitel je veřejnoprávním subjektem. Kromě toho je důležité vyplnit řádně žádost a komunikace s exekutorem. Konečnou tečkou nad celým oddlužením je povinnost odmazat zápis o exekuci z registru exekucí, při čemž je opět nezbytná komunikace s exekutorem.
saj
DÍLNY NOVÉHO PROSTORU
srpen 2022
Kromě prodeje pouličního časopisu Nový prostor se klienti tohoto společenství mohou účastnit i rukodělných dílen. Dílny dávají prostor nejen se zabavit a využít smysluplně čas. Znamenají i možnost přivýdělku.
V dílnách se ručně vyrábějí šperky, domácí dekorace, svíčky. Plánuje se výroba i dalších zajímavých produktů. Prostřednictvím workshopu prodejci Nového prostoru mohou být jednou za 14 dní součástí kreativních dílen za vedení zkušených tvůrců.
Výrobky z dílen jsou mimo jiné i sešity, tašky a recyklované sáčky, plakáty, trička a další překrásné věcičky.
saj
MĚSTSKÁ NÁJEMNÍ AGENTURA
červenec 2022
Nedávno začala v Praze fungovat veřejná služba pro lidi v nouzi prostřednictvím majitelů bytů. Službu zastřešuje Centrum sociálních služeb v Praze.
Pražské Centrum sociálních služeb má funkci tzv. prostředníka mezi majiteli bytů a lidmi v sociální tísni. Majitelé bytů získávají řadu benefitů - např. garantovaný příjem, opravy bytu apod. Na druhé straně tento prostředník podporuje ubytované klienty nejen při bydlení, ale i při zajištění sociální služby.
Při výběru bytů hraje důležitou roli snížení rizika segregace a tvorby vyloučených lokalit. Zároveň je brán zřetel na udržitelnost, prevenci dluhů a ochranu životního prostředí.
Koncept městské nájemní agentury má vzory v řadě evropských zemí - ve Španělsku, Belgii, Nizozemí, Francii, Velké Británii a Německu.
Lidé, kterým je ubytování poskytováno, spadají do skupiny osob ohrožených sociálním vyloučením, např. senioři, lidi s hendikepem, lidi bez domova, sociálně slabé rodiny apod. Klienti, kterým je v rámci tohoto projektu poskytnuto ubytování, jsou vybíráni podle následujících kritérií:
- Měli by být schopni platit nájemné
- Měli by mít zájem na udržitelnosti svého bydlení
- Neměli by bydlení brát jako provizorium
saj
PRAGULIC SLAVÍ VÝROČÍ
květen 2022
Pragulic je sociální podnik, který poskytuje oblíbené prohlídky pražským podsvětím. Zpravidla bývají zájemci o prohlídku provázeni lidmi s pohnutými životními osudy svázanými s bezdomovectvím a s ním spojenými patologickými jevy.
Letos slaví Pragulic deset let výročí. Podnik si nadělil jako dárek mnoho vypovídající ilustraci od výtvarného umělce Tomáše Smota Svobody. Součástí oslavy je plánovaná velkolepá narozeninová party nazvaná "Díky devadesátkám". Průvodci z Pragulicu zažili svá nejbouřlivější léta právě díky devadesátkám. Proto se připravují devadesátkové speciály a další překvapení.
saj
POULIČNÍ PROSTITUCE
duben 2022
K tomuto patologickému jevu lze konstatovat, že v anglosaském světě existuje pojem "pytel blech", který označuje skupinu žen, jako jsou ženy bez domova, mladistvé a starší pouliční prostitutky. Jsou to ženy na okraji společnosti, příslušnice nejnižší vrstvy společnosti. Mladší a starší ženy nezřídka nabízejí své služby na ulici. Mimo jiné prostituce žen jde často ruku v ruce s užíváním návykových látek - tj. drog a alkoholu. Některé mladé dívky, které se ocitly bez domova a v důsledku toho jsou nuceny živit se prostitucí, se na ulici ocitnou z různých důvodů: 1) odešly dobrovolně z domova; 2) utekly z domova; 3) byly z domova vyhnány. Pouliční prostituce se netýká pouze žen, ale v hojné míře kvete dětská prostituce a prostituce mužů. Zajímavým poznatkem se jeví, že zvláště partnerské páry žijící bez domova tíhnou k tomu pořizovat si děti, které později nutí k dětské prostituci, popř. dětské pornografii. Mimo jiné ženská prostituce souvisí s kuplířstvím, vydíráním, znásilněním, pohlavním zneužíváním, omezováním osobní svobody, ohrožováním mravní výchovy apod. Ženy bez domova, přinucené k vydělávání peněz prostitucí, bývají mnohdy podrobeny vydírání a omezování osobní svobody. Buď vykonávají prostituci dobrovolně, aby si vydělaly na dávku svého narkotika nebo jsou k prostituci násilně přinuceny. V obou případech se jedná o jev ohrožující mravnost. Zároveň se omezují a stírají společensky cenné hodnoty těchto žen. Žena na ulici prodávající své tělo, ať už z jakýchkoliv příčin se dříve nebo později dostane do konfliktu nejen se zákonem státu, ale upoutá na sebe pozornost profesionálních kuplířů. Tyto ženy v nouzi se nezřídka při své činnosti setkávají se znásilňováním, pohlavním zneužíváním, popř. s jakoukoliv formou pornografie. V důsledku svého tíživého sociálního statusu přestávají mít, co se týče sexuality, v podstatě zábrany. Místo toho, aby jim prostituce zajistila alespoň základní životní standard, dostávají se ve svém životě na stále hlubší sociálně tísnivé dno.
saj
PLATEBNÍ KARTY PRO NOVÝ PROSTOR
březen 2022
Konečně i náš český pouliční časopis Nový prostor využívá platební terminály, kdy si od prodejce můžeme koupit časopis bez hotovosti prostřednictvím platební karty. Kromě toho mají prodejci aktuálně kromě platebního terminálu šikovné tašky, které jim umožní lehčí přenos časopisů. Tašky financoval nadační fond Purple Foundation.
Výborná inovace platebních terminálů má však více háčků. Někdy se stane, že není signál a kupující musí opět vytáhnout hotovost. Otázkou je, zdali prodejce již zvyklý na platební terminál bude mít drobné nazpátek. Také může nastat situace, kdy prodejce platební terminál ztratí nebo je mu třeba ukraden. Při prvním převzetí platebního terminálu prodejce musí předložit zálohu 300,-. A když o terminál přijde a chce nový, bude platit podruhé za terminál víc - něco kolem 1000,-.
Je ovšem moc dobře, že se přešlo na platební terminály, neboť je to současný trend bez bankovek. A tento trend se zajisté a logicky nemohl vyhnout i lidem v nouzi.
saj
ŠTĚSTÍČKO BEZ DOMOVA
leden 2022
Moc hezký projekt pod názvem "Štěstíčko bez domova" má sociální podnik Pragulic. Koupí obálky s poselstvím lze pomoci lidem bez domova. Jistě si mnozí z nás pamatují tzv. štěstíčka z pouti. V pragulické obálce lze nalézt nejen poselství osudu, ale někdy i předmět. Mnohdy jsou tato štěstíčka humorná, někdy pouze úsměvná nebo zkrátka jenom pro radost.
Pragulic jistou variantu těchto štěstíček nabízí lidem, kteří chtějí pomoc lidem v nouzi. Obálka s poselstvím může sloužit jako dárek k svátku, k narozeninám, k různým výročím apod. Při koupi jednoho štěstíčka poputuje 10% z jeho ceny lidem ohroženým sociálním vyloučením. Štěstíčka bez domova se objednávají v pragulickém eshopu. Štěstíčko je ve dvou variantách. První varianta je pro ty, kteří chtějí štěstí trochu. Druhá varianta je pro lidi, jež ho chtějí hodně.
saj
KRÁTKÉ ZAMYŠLENÍ NAD ŽENSKÝM BEZDOMOVECTVÍM
listopad 2021
Bezdomovectví obecně je opomíjeno. Tím více je přehlíženo bezdomovectví ženské. Žen bez domova je daleko méně než mužů-bezdomovců. Muži mají tendenci je ochraňovat. Ovšem častým negativním jevem je násilí mužů páchané proti ženám na ulici. Na ulici se projevuje nerovnoprávnost mužů a žen.
Typické pro ženy je tzv. skryté bezdomovectví, kdy ženy předstírají, že mají kde bydlet, ačkoliv tomu tak není. V průběhu života na bez domova ženy nezřídka zhrubnou, zdrsní a tím se přizpůsobí mužům. Často rezignují, konzumují alkohol a živí se nejrůznějšími ponižujícími způsoby.
Zajímavé však je, že na rozdíl od
mužů ženy v sociální tísni "mají více sebekázně, kooperace, adaptability a solidarity,
ovšem bývají také submisivní, častější je u nich plachost, nesmělost a tréma."
Specifickou skupinou žen-bezdomovkyň
bývají dívky, které se dostaly na ulici po odchodu z dětského domova,
výchovného ústavu nebo opustily domov nebo byly z domova vyhnány.
Neuvědomují si, že ulice pro ně bude znamenat ještě horší následky. Hrozí jim
např. nechtěné těhotenství či mateřství, potraty a opakované návraty na ulici.
saj
SLOVENSKÝ POULIČNÍ ČASOPIS "NOTA BENE"
říjen 2021
Sdružení Proti prúdu kromě jiných aktivit pro lidi v nouzi vydává časopis NOTA BENE. Vychází každý měsíc a prodejci jsou zpravidla lidé bez domova, kteří kromě časopisu někdy prodávají i knihy, křížovky, ilustrovaný diář nebo kalendář. Zajímavý je význam sousloví Nota Bene- znamená latinsky "věnujte pozornost". Časopis přispívá pro rozvíjení tzv. žurnalistiky veřejného zájmu. Takto řeší sociální problémy ve společnosti a pomáhá k pozitivnímu pohledu společnosti na tento problém.
Prodejcem "Nota Bene" se může stát pouze bezdomovec/bezdomovkyně nebo člověk ohrožený sociálním vyloučením, tj. člověk, který často nemá občanský průkaz, kartičku pojištěnce, trvalý pobyt a finance. Často jsou to lidé závislí na návykových látkách nebo zdravotně znevýhodnění. Prodejce musí projít registrací, kdy získá průkaz a vybere si místo, kde chce prodávat. Mimo jiné je prodejcům poskytována odborná podpora a podpora v terénu, tzv. streetwork. Zároveň je prodejcům poskytována
pomoc ohledně zdraví a také možnost vzdělávání a zaměstnávání. Jsou jim také poskytovány volnočasové aktivity.
saj
SOCIÁLNÍ VZTAHY MEZI LIDMI BEZ DOMOVA
říjen 2021
Co se týče socializace bezdomovců, význačným prvkem je úplné selhání. Vedle využívání charitativní péče pro bezdomovce se tito lidé sdružují v bezdomoveckých subkulturách. V těchto subkulturách jsou povrchní vztahy, kde panuje nedůvěra a nejistota. Často se zde požívají alkohol a drogy. V důsledku závislostí jsou bezdomovci navzájem k sobě bezohlední a jsou sebestřední. Výrazným jevem je kriminalita - a to zvláště mezi bezdomovci navzájem. Podle výzkumného šetření špatné vztahy mezi bezdomovci nebyly vždy tak zlé. Před Sametovou revolucí u těchto lidí panovala jakási solidarita, která přetrvávala až do nástupu nového milénia. Zvláště v Praze je v současné době v bezdomoveckém prostředí velice markantním jevem narkomanie, která pak vede k nesourodostem a neshodám mezi lidmi na pokraji nouze. Bývalá solidarita a přátelství mezi bezdomoveckými skupinami nyní bohužel ustupuje do pozadí a lze jen konstatovat, že často bývá nahrazena nenávistnými projevy a nekonečnými rozbroji.
saj
BIBLICKÉ PRAMENY CHUDINSTVÍ
září 2021
Historie problematiky chudinství má nepochybně svůj základ v křesťanství a Bibli. V biblických dobách se chudí lidé považovali za potřebné. Tehdy mohly být možné příčiny chudoby následující: nouze, žebrání, ponížení, ztrápenost. První příklady bezdomovectví spatřujeme v Bibli - např. v příběhu o Kainovi, který v důsledku spáchání bratrovraždy byl vyloučen z komunity.
saj
DŮVODY BEZDOMOVECTVÍ
srpen 2021
Pohledů na příčiny bezdomovectví je celá řada. Nejčastěji se hovoří o tzv. objektivních a subjektivních příčinách. Objektivní příčiny souvisí se sociální politikou - jsou to např. sociální vyloučení, stáří, pohlavní rozdílnosti, národnostní rozdíly, kriminalita, invalidita apod. Subjektivní příčiny jsou způsobeny samotnými jedinci, rodinami, popř. jinými komunitami - to jsou např. materiální, vztahové, osobní apod. příčiny. Někdy se mluví o tzv. "viditelných" nebo "neviditelných" bezdomovcích. V mezinárodním měřítku lze na příčiny chudoby nahlížet s ohledem na trh s bydlením a trh práce, vztahy a zdraví, popř. minulé zkušenosti.
saj
PŘED BRATISLAVSKÝM DEPAUL LZE JEN SMEKNOUT!
srpen 2021
Nezisková organizace DePaul na Slovensku se specializuje na pomoc lidem bez domova. Organizace je součástí mezinárodní skupiny DePaul, která pomáhá nejen na Slovensku, ale i v Anglii, Irsku, USA, na Ukrajině a ve Francii. V průběhu koronavirové krize zaměstnanci i klienti organizace DePaul prošli těžkou krizí. Na jaře roku 2020, kdy nastal první lockdown, byl znát ještě jistý entusiasmus a naděje, že příští rok bude vše zase dobré. Kruté mrazy v zimě roku 2021 ovšem znamenaly těžkou zkoušku pro všechny. Prověřily se tak síly všech zainteresovaných lidí. Bylo to opravdu těžké.
Zvláště sociální pracovníci v Útulku DePaul Na Ivánské cestě v Bratislavě udělali kus práce a ukázali světu, zač opravdu jako lidé na svém místě stojí. Útulek DePaul na Ivánské cestě je rozdělen do několika úseků. Noční ubytování lidí bez domova probíhá ve velké hale pro cca 300 lidí. Ženy jsou ubytovány odděleně. Lidé ohrožení sociálním vyloučením mohou přicházet od 18.30 do 22 hodin každý den. Projdou registrací a zaplatí poplatek 1 euro. Jsou zkontrolováni, zdali nemají návykové látky a zbraně apod. Obdrží hygienické potřeby a mají možnost vykonat denní hygienu. Po formálních opatřeních následuje večeře pro všechny a výběr nočního lůžka. V hale je umístěna velká televize. Ráno je budíček v 5 hodin a podává se snídaně. Ráno je nutné útulek opustit do cca 7 hodiny.
saj
POULIČNÍ ČASOPISY V MÉNĚ ROZVINUTÝCH ZEMÍCH
srpen 2021
Nejen u nás a jinde v Evropě nebo v Severní Americe jsou snahy o prodej časopisů prostřednictvím lidí ohrožených sociálním vyloučením. Z mnoha latinskoamerických pouličních časopisů lze zmínit např. časopis a organizaci Al Margen. Společnost Al Margen je sociální organizace, jež se snaží podporovat sociální práci a začleňování a s tím související právní otázky. Kromě pouličního časopisu tato organizace udržuje webovou stránku a propaguje týdenní rozhlasový program. V Asii a Africe fungují v omezeném rozsahu pouliční časopisy v rámci sítě The Big Issue. Pouličních časopisů je tu poskrovnu a jejich aktuální situace působí neutěšeně a zanedbaně. Tvůrci asijských a afrických pouličních časopisů mají tudíž před sebou ještě dlouhou cestu.
saj
ŽIVOT NA ULICI NA NOVÉM ZÉLANDU
srpen 2021
Na
Novém Zélandu žije mnoho lidí maorské národnosti. Ti žijí v chudých
podmínkách a jsou zastoupeni ve velkém množství. K této situaci nepochybně
přispěla kolonizace v průběhu předešlých 150 let. Zajímavé je, že u Maorů můžeme
hovořit o tzv. "duchovním bezdomovectví", což znamená postupně se vyvíjející
neexistenci a opouštění od rituálů, tradic předků a příbuzenských vztahů. To
vede ke kulturnímu a duchovnímu odpojení od maorských tradic. Co se týče bydlení bezdomovců na
Novém Zélandu, lze hovořit o těchto formách: "bez přístřeší", "dočasné ubytování", "sdílení ubytování", "neobyvatelné bydlení". Lidi bez přístřeší na Novém Zélandu
provází jako jinde na světě průvodní jevy jako zneužívání návykových látek,
problematické duševní zdraví apod. Nový Zéland nemá žádný národní
program řešící bezdomovectví. Stát v tomto poněkud zaostává. Existuje ale
řada soukromých charitativních organizací a sociálních služeb založených na
víře. Existují také vládní agentury zabývající se bezdomovectvím.
saj